S přibývajícím věkem dochází k projevům stárnutí. Kromě vrásek na obličeji dochází také ke snížení elasticity kůže a jejímu uvolňování v oblasti paží a stehen. Kůže vysychá, tvoří se kožní záhyby a nadbytky kůže. A to především v oblasti boků, zevní strany stehen, hýždí, vnitřní strany stehen a vnitřní strany paží. U mnoha žen dochází v těchto oblastech k nadměrnému ukládání tuku, což vede k širší vrstvě tukové tkáně a zvětšení daných partií. Po tlakem zvětšující se tukové tkáně potom dochází k trhlinám ve vazivové vrstvě kůže neboli tzv. striím. Příčinou těchto změn jsou metabolické a hormonální změny, dědičnost a v neposlední řadě i životní styl. Také výrazný úbytek váhy způsobí přebytek kůže.

Řešením těchto problémů může být plastická operace stehen a paží, která řeší problematiku povolené kůže a tukové vrstvy pod ní. Cílem operace je odstranění nadměrné vrstvy tuku v oblasti paží a stehen a redukce přebytečné kůže. Pokud je kůže pacienta ještě dostatečně pružná, dají se tyto rizikové partie upravit odsátím tuku neboli liposukcí. Pokud ale kůže už pružnost postrádá a je výrazně povolená, doporučuje se podstoupit spíše plastickou operaci, protože proces hojení by mohl být u liposukce komplikovaný a kůže by mohla zůstat i po jejím provedení povislá.

Předoperační činnosti

  • Kromě klasického předoperačního vyšetření čeká pacienta konzultace s chirurgem, který zhodnotí stav pokožky a celkový zdravotní stav a doporučí nejvhodnější postup.
  • Minimálně měsíc před operací je zakázáno užívat léky: Acylcoffin, Acylpyrin, Anopyrin, Alnagon, Aspro, Defebrin, Herburettas, Mironal a další léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou – snižují totiž srážlivost krve.
  • Minimálně dva týdny před operací by nemělo proběhnout žádné virové či jiné onemocnění.
  • V den zákroku se pacient dostaví na kliniku nalačno, bez nalíčení, s umytými vlasy a po provedení celkové hygieny. Od půlnoci nesmí jíst, pít ani kouřit.

Operace

Operace se provádí v celkové anestezii a trvá přibližně 2-3 hodiny. Před zákrokem se provede vyměření a nákres rozsahu řezů a nadbytečné kůže. Řez je veden tak, aby konečná jizva byla v kožních záhybech třísla, případně mezi hýžděmi. Na pažích je jizva umístěna podélně na vnitřních stranách. Kůže a podkoží se uvolní od spodu a vytáhne směrem nahoru. Nadbytečná kůže a případně i tuková tkáň se odstraní. Řez se sešije a na ránu se přiloží elastický obvaz, který přispívá rovnoměrnému přihojení uvolněné kůže k jejímu podkladu.

Pooperační péče

Pacient zůstává hospitalizován zhruba 2-3 dny, poté je propuštěn do domácího ošetřování, kde dodržuje klidový režim. Během procesu hojení se mohou vyskytnout krevní otoky a podlitiny, bolestivost, přechodná ztráta citlivosti v operovaných místech, zvýšená teplota. Stehny jsou odstraněny 10.-14. den po operaci. Po dobu přibližně 2 měsíců je vhodné nosit elastické návleky. Asi po 2 týdnech od zákroku se doporučuje začít s tlakovými masážemi jizev. Tlak se tvoří prsty po dobu 30 sekund postupně na všechny místa jizvy, s několikadenním opakováním. Vhodné je i použití hydratačních krémů. Do běžného denního režimu a plné fyzické zátěže je možné se zapojit zhruba po měsíci. Rekonvalescence je individuální proces a je závislá na schopnostech hojení organismu, ale i svědomitosti daného pacienta.

Komplikace

Mohou se vyskytnout běžné pooperační komplikace, jako např. krvácení, infekce, zbytnělé jizvy.