Čelo je velmi namáhanou partií lidského obličeje. Odráží většinu emocí a nálad. Z důvodů aktivity mimických svalů, dědičnosti, ale i věkem a s ním spojeným stárnutím, vznikají na čele a mezi obočím vrásky a zároveň poklesá obočí. Vzhled obličeje tak může působit smutným, utrápeným dojmem.

V takovýchto případech může pacientům pomoci právě forehead lifting. Pomocí této operace lze vyhladit hluboké vrásky na čele a mezi obočím, vypnout kůži čela a zvednout pokleslé obočí. Vásledkem operace je svěží, odpočinutý a celkově mladistvější výraz obličeje. Čas vhodný k operaci je individuální a závisí na mnoha faktorech, především na dědičnosti, životním stylu a stravovacích návycích, stresu, na péči o pleť ale i celkovém zdravotním stavu. Všeobecně se však zákrok nedoporučuje podstupovat před 40. rokem života, kdy kůže ještě obsahuje velké množství elastického vlákna. Horní věková hranice je závislá na celkovém zdravotním stavu (především srdce a plic, krevního tlaku, srážlivosti krve).

Předoperační činnosti

  • Konzultace s chirurgem
  • Předoperační interní vyšetření
  • Pacient nesmí trpět žádnou virovou či jinou chorobou.
  • Minimálně měsíc před operací je zakázáno užívat léky: Acylcoffin, Acylpyrin, Anopyrin, Alnagon, Aspro, Defebrin, Herburettas, Mironal a další léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou – snižují totiž srážlivost krve.
  • V den zákroku se pacient dostaví na kliniku na lačno, bez nalíčení, s umytými vlasy. Od půlnoci nesmí jíst, pít ani kouřit.
  • S sebou si pacient vezme oblečení, které nebude muset přetahovat přes hlavu.
  • Je třeba počítat přibližně s deseti dny dovolené.

Operace

Forehead lifting se provádí v celkové anestezii a to buď klasickou metodou nebo pomocí endoskopu. Trvá přibližně 2 hodiny.

Klasická operace čela

Řez je veden asi 3-4 cm nad vlasovou hranicí, jizva tudíž zůstane skrytá ve vlasech. Kůže se uvolní až ke kořeni nosu, přeruší se svaly čela, poté se kůže opět natáhne a její přebytek se odstraní. Řez se sešije a zakryje kompresivním obvazem.

Endoskopická operace čela

Pomocí několika krátkých řezů se pod kůži zavede endoskop (tužkové kamerové zařízení spojené s monitorem) a další nástroje, pomocí nichž jsou svaly a tkáně upraveny tak, aby došlo k vypnutí kůže. Tato metoda je u nás zatím méně rozšířená. Je totiž nákladná na vybavení chirurgického pracoviště.

Pooperační období

Pacient je propuštěn do domácího ošetřování druhý den, po převazu rány. Otoky a krevní podlitiny se zmírňují studenými obklady, zvýšenou teplotu lze snižovat Paralenem. Mohou se také objevit pocity tahu a porucha citlivosti na operovaném místě. Obojí se po několika týdnech upraví. 2-3 dny po operaci je dobré spát s podloženou hlavou, což urychlí odstranění otoku, a také uvazovat hlavu šátkem. Do sejmutí obvazu, což bývá zhruba po 5 dnech, je doporučen klidový režim z důvodu zamezení rizika pooperačního krvácení. Stehy se odstraňují 8.-14. den po operaci. V pooperačním období není dobré vlasy barvit, provádět peeling či masáž obličeje. Také slunečnímu záření se lze vystavit až po 3 měsících. Do běžného denního režimu a fyzické aktivity je možné se zapojit zhruba za 3 týdny. Rekonvalescence je individuální proces a je závislá na schopnostech hojení organismu, ale i svědomitosti daného pacienta.

Komplikace

Nejobávanější komplikací po plastické operaci čela je krvácení a ztráta vlasů v okolí jizvy. Při komplikovaném hojení se mohou vytvořit také esteticky nápadné jizvy ve vlasech, které si potom žádají speciální léčbu. Infekční komplikace nebývají časté, ale může k nim dojít např. při oslabení organismu.